论文部分内容阅读
题目一电阻器,电阻为600 Ω,正常工作时通过电阻器的电流是10 mA,现用干电池作电源,如果每节干电池储存180 C 的电荷量,那么这个电源能供用电器连续正常使用( )A.5 h B.20 h C.40 h D.60 h这道题在资料上极为常见,学生、老师分析求解后几乎都选 B,而且与资料上提供的参考答案一致,病因何在?值得探究.笔者现将错误的分析求解过程给出,以便找出症结所在.错解该电阻器正常工作时加在它两端电压是U=I·R=0.01 A×600 Ω=6 V.显然该电源是由四节干电池串联而成
The topic of a resistor, the resistance of 600 Ω, the normal operation of the current through the resistor is 10 mA, the current use of dry batteries as a source of power, if each battery storage 180 C charge, then the power can be used for continuous normal use of electrical appliances () A.5 h B.20 h C.40 h D.60 h This problem is extremely common in the data, students, teachers almost always choose B after analysis, and consistent with the information provided on the reference answer, what is the cause? Worth The author now wrong analysis and resolution process is given, in order to find the crux of the problem. The wrong solution to the normal operation of the voltage applied across it is U = I · R = 0.01 A × 600 Ω = 6 V. Obviously The power is composed of four dry cells in series